TrendRadar #2
- czyli ten o Futures Thinking w IBM, protopii, metaimperium Facebooka i grudniowym trendowym wyzwaniu
Witajcie na TrendRadarowym kanale! TrendRadar to newsletter dla wszystkich zainteresowanych trendami, innowacjami i przyszłością. Co tydzień nastawiam dla Was radar na najciekawsze trendy oraz polecam interesujące artykuły, raporty, książki, filmy, kursy i wszystko co kręci się wokół przyszłości. Zapnijcie pasy, bo Future is Now.
⌚ Masz 10 minut?
- jeśli chcielibyście zobaczyć jak z przyszłością pracują najwięksi gracze rynku, jest okazja - bo IBM uchyla rąbka tajemnicy i w tym krótkim filmie opowiada o procesach futures thinking w firmie na przestrzeni lat. Od pierwszych innowatorów, przez namysł o przyszłych konsumentach w erze narodzinach komputerów po dziś, kiedy praca z jutrem to dla nich jedno z ciekawszych wyzwań w futures design. Jeśli zastanawiacie się, po co przyszłość w biznesie - to coś dla Was.
⌚ Masz 20 minut?
💥 Imperium Meta, Jan. J. Zygmuntowski (Dwutygodnik)
- czyli rzecz o tym, dlaczego i jak Facebook chce zbudować meta-imperium oraz dokąd zaprowadzi nas ten meta-imperializm. Wyśmienita lektura, a na zachętę podrzucam fragment: “Metawersum to w istocie Mundus Meta – Świat Poza, a więc też poza znanym już Mundus Novus (jak Amerykę Północną nazwał Amerigo Vespucci) i Światem Starym (Europą). Zuckerberg obiecuje ustandaryzować wirtualną rzeczywistość i umożliwić twórcom swobodę kreacji i rozkwit gospodarczy. Jednak jego własną ambicją jest podbój. Jego wizja metawersum pozwoli na istnienie pluralistycznej wielości światów, tylko jeśli złożą hołd lenny i będą operować na jego infrastrukturze technicznej (gogle, system operacyjny, sklep itd.).”
⌚ Masz godzinę?
- protopia (a może soft-utopia, jak mawiają o niej niektórzy) coraz częściej przewija się w dyskusjach wokół future studies. Czym jest i dlaczego różni się od utopii i dystopii? Dlaczego niektórzy widzą w niej szansę na proaktywne prototypowanie lepszej przyszłości? Wreszcie - jakie są jej pryncypia? Łapcie kompleksowy framework do eksplorowania przyszłości przy jej pomocy.
⌚ Masz cały dzień?
💥 A gdybyśmy byli szczęśliwi. Jutronauci 2021.
- to już kolejny dodatek specjalny GW pełen tekstów o tym, co czeka nas jutro. Polecam w papierze, ale kto nie zdążył - nic straconego, teksty znajdziecie też online. A wśród nich rewelacyjną rozmowę z Jackiem Dukajem, esej Dmitrija Głuchowskiego (“Wprowadźmy dochód podstawowy, wyłączmy gen starości, wybierzmy Gretę Thunberg na sekretarza generalnego ONZ” !), opowieść o tym co dziś kręci technomagnatów z Doliny Krzemowej i o tym czy czeka nas nieśmiertelność. Słowem - Mniam! (Polecam zresztą także inne teksty i rozmowy Jutronautów)
⌚ Masz tydzień?
- drugi sezon świetnego podcastu pod skrzydłami Zuzanny Skalskiej. Ekipa Greenhat Innovation spotyka się z ekspertami z Polski i świata w rozmowach o przyszłości, technologii, intuicji, emocjach i spekulacji. Z Dominika Bettman – rozmawiają o technologii i intuicji, z Sohail Inayatullah – o metaforze i opowieściach, z Reonem Brandem o naturze i innowacji, z Arne Hendriksem o spekulacji i zmniejszaniu potrzeb i ludzkości, z Korkutem Avci – o tym, po co produkować nowe rzeczy, a z Sebastiaan’em Wolzak’iem – o tym jak nie pomylić innowacji z usprawnieniem. Czekają Was długie godziny samego mięcha na słuchawkach.
⌚ Masz miesiąc?
💥 Trendy na 2022
- jutro startuje grudzień, a wraz z nim szaleństwo przewidywań trendów na 2022. Zestawienia, trendbooki, specjalne wydania magazynów będą pojawiać się sukcesywnie przez cały miesiąc i zapewniam Was - nie raz na jakiś traficie. Zachęcam więc do osobistego wyzwania - przestawiamy radary na trendy i każdy dzień grudnia poświęcamy na choćby mały tekst, artykuł, podcast, wywiad i co tam jeszcze znajdziecie - o przyszłości. Nie zostawię Was z tym na lodzie - co tydzień kolejna porcja namiarów ode mnie, a jeśli mało Wam newslettera - zapraszam na codzienne wrzutki na instagramowy TrendRadar.
Jeśli się podobało - podaj dalej! Jeśli chcesz zostać dłużej - zasubskrybuj :) Jeśli chcesz o coś zapytać - zapraszam na trendradarpl@gmail.com
Niech przyszłość będzie z Wami i do następnego wydania!